Frakcyjna mezoterapia mikroigłowa

Frakcyjna radiofrekwencja – mezoterapia mikroigłowa – Nju Skin Gdańsk 

Frakcyjna radiofrekwencja – mezoterapia mikroigłowa – jest metodą stosowaną w medycynie estetycznej do zwiększania napięcia skóry, usuwania zmarszczek, blizn (szczególnie blizn po trądziku), usuwanie rozstępów oraz przebarwień.

Radiofrekwencja mikroigłowa polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry mikroigłami oraz ogrzewaniu jej za pomocą promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej, które poprzez ogrzewanie tkanki stymuluje jej regenerację. Ciepło powoduje obkurczanie włókien kolagenowych, a także indukuje procesy tworzenia nowego kolagenu.

Mikronakłuwanie z kolei uszkadzając mechanicznie tkankę pobudza jej regenerację.

Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala dokładnie określić zakres zabiegu poprzez nakłucie skóry na pożądaną głębokość, nawet do 3,0 mm. Działa przy tym skuteczniej niż klasyczne lasery, które sięgają nie głębiej, niż 1,7 mm. W radiofrekwencji mikroigłowej dokładnie regulujemy nie tylko zasięg zabiegu, ale również czas oraz intensywność nagrzewania tkanek.

W Nju Skin Gdańsk połączenie obu wymienionych technik pozwala na osiągnięcie lepszych efektów, niż w przypadku stosowania każdej z tych metod osobno. Przykładem takiego urządzenia jest stosowana w naszym gabinecie nowoczesna Frakcyjna Radiofrekwencja Mikroigłowa Este Dual.

Komu dedykowana jest radiofrekwencja mikroigłowa ?

W zależności od problemu zabieg jest dedykowany zarówno osobom starszym jak i młodym. Najbardziej spektakularne rezultaty widoczne są u osób między 30. a 55. rokiem życia, co związane jest z lepszą odpowiedzią skóry na bodźce stymulujące u pacjentów w tej grupie wiekowej. U osób starszych, można osiągnąć równie dobre efekty, zwłaszcza, gdy stosuje się zabiegi o zwiększonej intensywności.

Wskazania do frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej :

 1. lifting skóry twarzy, szyi oraz brzucha – likwidacja wiotkiej skóry
 2. redukcja (usuwanie) rozstępów
 3. usuwanie blizn po trądziku
 4. stymulacja, porost nowych włosów w łysieniu androgenowym mężczyzn i kobiet
 5. spłycenie zmarszczek oraz bruzd, szczególnie umiejscowionych w trudnych okolicach
 6. odmłodzenie skóry rąk oraz stóp
 7. ujędrnianie i zwiększanie gęstości skóry m.in. twarzy, szyi oraz dekoltu
 8. leczenie nadmiernego pocenia się
 9. rozjaśnianie przebarwień
 10. cienie pod oczami

Radiofrekwencja mikroigłowa – na czym polega zabieg?

Wraz z wiekiem skóra traci jędrność, sprężystość i pojawiają się zmarszczki czego przyczyną jest ubytek kolagenu w skórze. Włókna kolagenowe są stale zastępowane nowymi, które są wytwarzane w fibroblastach. Jednakże powyżej 40 roku życia regeneracja kolagenu zostaje powoli zahamowana. W wyniku tego więcej kolagenu ulega zniszczeniu niż jest odtworzona, a stan skóry ulega pogorszeniu; staje się ona wiotka i traci elastyczność. Włókna kolagenowe w wyniku starzenia się organizmu, szybkiej utraty tkanki tłuszczowej, niedoborów białka w diecie oraz z innych przyczyn – ulegają deformacji, wydłużają się i skręcają.

Innowacyjna metoda odmładzania skóry, redukcji rozstępów (zabiegi na rozstępy) i blizn zawdzięcza swoją skuteczność synergii dwóch metod: mezoterapii mikroigłowej i fal radiowych. Zabieg oddziałuje na poziome skóry właściwej i naskórka i polega na selektywnej termolizie tkanek.

W efekcie termolizy następuje ich podgrzanie, a w następstwie skurczenie. Dochodzi do uporządkowania się ich struktur. Helisy kolagenu układają się w jednolitą strukturę. Ponadto podwyższona temperatura pobudza fibroblasty, które zaczynają proces odbudowy włókien kolagenowych oraz tworzenia nowych komórek. Zregenerowane i odbudowane helisy kolagenu wpływają na zwiększenie napięcia tkanki. Skóra staje się bardziej elastyczna i gładsza. W zależności od czynników takich jak wiek, gospodarka hormonalna czy dieta, regeneracja przebiega wolniej lub szybciej.

Przepływ energii wyzwalanej podczas zabiegu następuję automatycznie, na żądanej głębokości od 0,5–3mm.

Dopasowanie parametrów zabiegowych jest uwarunkowane od tkanki, na którą będziemy działali, zależy od okolicy ciała oraz rodzaju zmiany poddawanej leczeniu. Podczas zabiegu na skórę działa się temperaturą 45-60 stopni. Niższa temperatura nie uruchomi procesów regeneracji, z kolei wyższa – doprowadzi do uszkodzenia tkanek. Urządzenie pozwala na regulację intensywności fal radiowych, emisji RF i czasu przerwy między nakłuciami 0,5 do 3 sek.

W radiofrekwencji mikroigłowej, dzięki obecności mikroigieł, które przewodzą ciepło w głąb skóry, każda warstwa skóry poddana zabiegowi jest równomiernie nagrzewana. Przeciwnie do klasycznych laserów, w których promieniowanie – emitowane na zewnątrz skóry – przechodząc przez kolejne warstwy skóry ulega absorpcji, przez co tkanka nie jest nagrzewana równomiernie.Energia promieniowania penetruje w głąb skóry, nagrzewając tkanki. Dochodzi do częściowego uszkodzenia struktury skóry, co stymuluje proces regeneracji i powstawania nowej, młodej tkanki o prawidłowej budowie.

Do zabiegów przeznaczona jest głowica z kartridżami zakończonymi mikroigłami izolowanymi (pozłacanymi) lub nieizolowanymi. Dostępne są kartridże z 25 lub 49 mikroigłami pokrytymi powłoką złota.

W przypadku igieł izolowanych, energia RF jest emitowana tylko na zakończeniu igły na wybranej głębokości czyniąc zabieg mniej inwazyjnym. Igły izolowane są stosowane w przypadku zmarszczek, utarty jędrności skóry, liftingu.

Przebieg zabiegu

Skrupulatnie wyznaczony i zdezynfekowany obszar skóry nakłuwa się matrycą mikroigiełek. Urządzenie posiada wygodną końcówkę, która płynnie wsuwa igły pod skórę. Następnie urządzenie emituje energię według uprzednio ustawionych, dobranych indywidualnie parametrów.

Pojedyncze przyłożenie nie trwa dłużej niż sekundę. W ten sposób zabieg wykonywany jest stopniowo i systematycznie na całym wyznaczonym obszarze.

Kolejny krok to zmiana głębokości wkłuć. Następnie wykonuje się kolejne przejście, zwykle wykonywane są 2, 3 lub 4 przejścia, w zależności od potrzeb, na tym samym obszarze skóry, lecz na różnych jej głębokościach.

Robiąc 3 przejścia wykonujemy 3 różne procedury w tym samym czasie:

– najgłębiej robimy strefy koagulacji skóry

– pośrodku robimy strefy koagulacji, pogrubienia i przebudowy kolagenu

– najpłycej robimy strefy pogrubienia i przebudowy kolagenu

Można powiedzieć, że podczas jednego zabiegu uzyskujemy niejako efekt 3 różnych zabiegów.

Cały zabieg (3 przejścia) trwa zwykle ok 30 minut, jest porównywalny do  zabiegu z użyciem najpopularniejszego dotąd lasera frakcyjnego.

Przed zabiegiem na skórę można nałożyć krem znieczulający. W trakcie zabiegu można podawać ampułki jak i po zabiegu na powierzchnię skóry podaje się serum rewitalizujące, przyspieszające odbudowę tkanek.

Zabieg jest w większości przypadków bezbolesny, natomiast niektórzy nawet odczuwają przyjemne ciepło.

Po zabiegu występuje delikatne zaczerwienie ustępujące po 1-2 dniach, można więc normalnie funkcjonować.

Jakie są zalety frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej?

Zalety opisywanej metody to mała inwazyjność, duża skuteczność, małe ryzyko powikłań oraz krótki czas rekonwalescencji. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej można wykonywać przez cały rok.

Daje to opisywanej metodzie przewagę nad zabiegami z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, które wykonuje się tylko w okresie od jesieni do wiosny, ze względu na zbyt silne promieniowanie słoneczne w porze letniej.

W przeciwieństwie do lasera frakcyjnego, zabieg nie powoduje wysięku krwi, złuszczania oraz zmiany kolorytu skóry. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona oraz widoczne są niewielkie ślady po nakłuciach, które zanikają w ciągu kilku dni.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Od przeprowadzenia opisywanego zabiegu należy odstąpić w przypadku:

 1. ciąży i laktacji
 2. epilepsji oraz chorób psychicznych
 3. obecności metalowych implantów w miejscu zabiegu oraz w przypadku osób z wszczepionym rozrusznikiem serca
 4. chorób skóry, schorzeń zakaźnych i autoimmunologicznych
 5. posiadania stymulatora serca lub defibrylatora
 6. chorób przewlekłych takich jak nowotwory, AIDS, cukrzyca
 7. stanów zapalnych naczyń żylnych i chłonnych, obecności dużych, bolesnych żylaków w miejscu wykonywania zabiegu
 8. aktywnych zakażeń skóry o etiologii bakteryjnej, wirusowej oraz grzybiczej

Efekty

Pierwsze efekty widoczne są już bezpośrednio po zabiegu. Na skutek obkurczenia włókien kolagenowych, skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Na ostateczny efekt trzeba jednak poczekać od 1 do 3 miesięcy – tyle czasu w skórze zachodzi proces syntezy nowych włókien kolagenu, skręcania i zagęszczania jego włókien oraz powstawania pomiędzy nimi nowych połączeń. Dzięki temu skóra staje się napięta i sprężysta, znikają drobne zmarszczki w okolicy oczu, twarzy, szyi, dekoltu, poprawia się owal twarzy – policzki stają się elastyczne i lekko się unoszą odwracając proces starzenia się twarzy, blizny są mniej widoczne a rozstępy zanikają.

Efekt rewitalizujący osiąga się w wyniku ogrzewania przez silne impulsy energii tkanki wokół igieł. Wprowadzone w głąb skóry (na głębokość do 3,0 mm) końcówki igieł-elektrod emitują moc na odcinku jedynie 30 mikrometrów.

Elektrody na pozostałej długości są dokładnie izolowane, dzięki czemu ciepło nie wydziela się poza pożądanym obszarem. Takie rozwiązanie skutecznie chroni naskórek przed uszkodzeniem.

Zabieg odbywa się na różnych głębokościach skóry, aby efekt był jeszcze dokładniejszy.

Wprowadzenie tak cienkich igieł pod skórę nie wiąże się również z bólem czy dyskomfortem, ani też z pozostawieniem po zabiegu widocznych śladów. Dzięki temu moc może być większa, terapia bardziej intensywna, a rezultat spektakularny.

 

Ile zabiegów trzeba zrobić?

Zwykle cały cykl terapii opiera się na około 3-4 zabiegów w odstępie 4 – 6 tygodni w zależności od potrzeb i stanu skóry. Po zakończeniu serii zaleca się wykonać zabieg podtrzymujący efekty.

Do usuwania rozstępów potrzeba serii 4 – 6 zabiegów (sporadycznie nawet więcej). W tym wypadku pełny efekt uzyskuje się po 8-10 miesiącach, jest on jednak trwały i po zakończeniu cyklu nie ma potrzeby okresowego powtarzania terapii.

Ilość zabiegów i odstępy między nimi są ustalane indywidualnie. RF doskonale spełnia wymagania pacjentów oczekujących spektakularnego efektu przy małej inwazyjności i jak najmniejszym nakładzie poświęconego na terapię czasu.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu skórę smaruje się kremem ochronnym, dzięki czemu zostaje ona dobrze zabezpieczona przed ryzykiem infekcji i szybciej ulega wygojeniu.

Po zabiegu poleca się poddać tkanki działaniu zimna w celu złagodzenia skóry specjalną głowicą chłodzącą, którą posiada urządzenie w naszym gabinecie. Zimno działa przeciwbólowo, hamuje receptory w skórze i zmniejsza uwalnianie mediatorów bólu. Zabiegi krio poleca się stosować także w przypadku cer podrażnionych. Zimno stymuluje zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. W wyniku pobudzonej mikrocyrkulacji polepsza się wchłanianie aktywnych substancji.

Jedynym śladem, jaki zdarza się po zabiegach RF, może być delikatny rumień. Utrzymuje się on jednak nie dłużej niż przez 2 dni.

Do momentu zagojenia skóry należy unikać opalania się i sauny.

Zaleca się dbać o higienę, nie wolno drapać i pocierać skóry. Kosmetyki można stosować po wygojeniu się skóry ( najwcześniej po 12 godzinach). Do momentu zagojenia się skóry można stosować kremy łagodzące.

W okresie słonecznym po zabiegu należy stosować krem z filtrem UV 50.

Laser czy radiofrekwencja mikroigłowa?

Zabiegi laserem wymagają dużo dłuższej rekonwalescencji i nie mogą być wykonywane w miesiącach słonecznych. Skuteczność liftingu w przypadku obu zabiegów jest podobna, przewaga RF mikroigłowej to okres gojenia 1-3 dni, głębsza penetracja skóry i możliwość wykonywania zabiegów przez cały rok.

Kontakt

ul. Pi­lo­tów 3/25, 80–460 Gdań­sk-Za­spa
pa­saż han­dlo­wy obok ko­ścio­ła

Tel: 667 875 004
Email: biuro@nju-skin.pl